Wszyscy dobrze znamy powiedzenie „ruch to zdrowie”. Medycyna od samego początku dostrzega związek między aktywnością fizyczną a dobrym samopoczuciem i długością życia.
Już Hipokrates twierdził, że „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu“. Był też zwolennikiem umiaru we wszystkim, co robimy. I tutaj nie wypada się z nim nie zgodzić! Postaramy się dziś wspólnie określić, jaka dawka tego „lekarstwa” jest odpowiednia.
Rezultat okazał się zaskakujący. Wykazano, że ryzyko przedwczesnej śmierci u osób pozostających w bezruchu przez mniej niż sześć godzin dziennie było o 29% mniejsze niż u badanych siedzących ponad dziesięć godzin dziennie.
Porównano też grupę osób, które wykonywały lekką aktywność fizyczną przez mniej niż trzy godziny dziennie i tych, które ruszały się więcej niż pięć godzin na dzień. Grupa aktywnych osób również mogła pochwalić się znacznie mniejszym – o 23% – ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Ale to nie koniec!
Jeśli powyższe dane przekonały Cię do zwiększenia dziennej dawki ruchu, być może myślisz już o jakimś sporcie. Faktycznie, większość dyscyplin sportowych wiąże się ze znacznie większym wysiłkiem niż lekkie aktywności, takie jak spacer czy sprzątanie. Jest z czego wybierać, choć i tu warto się przyjrzeć możliwościom, by zmniejszyć ryzyko urazów i w pełni wykorzystać potencjał sportu.
Jeśli jednak wolisz spędzać czas poświęcony na trening tylko ze sobą, nadal możesz liczyć na szereg korzyści dla zdrowia. Oto kilka czynności, które z powodzeniem można wykonywać samodzielnie, by zatroszczyć się o lepsze zdrowie i dłuższe życie:
Na siłowniach czy w klubach fitness bez trudu znajdziesz aktywność dla siebie. Choć w ostatnich miesiącach dostęp do tych obiektów jest mocno ograniczony ze względu na pandemię, to z wielu zajęć możesz nadal korzystać w towarzystwie instruktora. To dobry pomysł, bo trener od razu zwróci uwagę na to, jak dostosować intensywność i rodzaj ćwiczeń nie tylko do Twoich upodobań, ale też do aktualnych możliwości Twojego organizmu.
Pamiętaj, że jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami, nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę. Pierwsze tygodnie przeznacz na naukę prawidłowego wykonywania poszczególnych ćwiczeń (techniki), nabranie kondycji i wyrobienie dobrych nawyków. Trening oporowy, z użyciem ciężaru – własnego ciała bądź akcesoriów – ma pozytywny wpływ na cały organizm i jest prawdopodobnie najczęściej badaną formą sportu.
To z kolei chyba najprostsza (w teorii) forma ćwiczeń, jaką możesz wybrać. Nie wymaga praktycznie żadnego sprzętu i może ją uprawiać większość ludzi. Nie ma też dużego znaczenia, czy wybierzesz bieganie na świeżym powietrzu czy na bieżni, możesz zacząć od tego, co Ci bardziej odpowiada.
Bieganie stanowi jednocześnie skuteczną metodę na dłuższe życie. Badacze zauważyli bowiem, że biegacze żyją przeciętnie o trzy lata dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem niż osoby stroniące od tej aktywności. Jednocześnie ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejsza się u nich nawet o 40%!
W ostatnich latach zajęcia z jogi zyskują na popularności. Nic dziwnego, łączą bowiem korzyści aktywności w grupie z dosyć kameralną atmosferą. Joga w ciekawy sposób integruje też rozciąganie całego ciała z elementami wzmacniającymi i siłowymi oraz medytacją.
Mam nadzieję, że to zestawienie uświadomiło Ci, jak niezbędny jest ruch z perspektywy długiego, zdrowego życia. Jak widzisz, nie musisz poświęcać bardzo dużo czasu, by czuć się lepiej.
Już samo zwiększenie ilości spontanicznego ruchu w ciągu dnia przyniesie rezultaty. Jeśli uda Ci się do tego dołożyć dwa razy po pół godziny dodatkowych ćwiczeń, zainwestowany czas zaprocentuje w przyszłości pod postacią jeszcze lepszego samopoczucia.